معرفی رشته ICT

 معرفی رشته مهندسی تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات ICT

در رشته IT یا همان فناوری اطلاعات سعی بر این است که به دانشجویان کلیات فناوری اطلاعات، تعریف آن، کاربرد آن درسازمان و مختصری در مورد تمامی رشته های حوزه IT بحث می شود در نهایت یک فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات در صورتی که بخواهد به درستی از دانش دانشگاهی خود استفاده کند توان مدیریتی بیشتری دارد تا توان اجرایی.

اما در رشته مهندسی تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات ICT تکیه بر اطلاعات می باشد، علارغم اینکه درس های حیاتی رشته ی فناوری اطلاعات هم تدریس می شود. در رشته ICT تعدادی از درس های رشته مخابرات که بر روی مباحث ارتباطی بحث می کنند نیز تدریس می شود و در نهایت یک فارغ التحصیل رشته ICT  می بایستی ار دانشی بهره مند باشد که توان شناخت اکثریت تکنولوژی های ارتباطی را داشته باشد.

به عنوان مثال یک ICT man می بایستی از تکنولوژی های گوناگونADSL ، نحوه کارکرد آن، تجهیزات آن و … آگاه باشد و یا  WiMAX در حوزه کاری فارغ التحصیلان ICT می باشد، زیرا وایمکس یک تکنولوژی ارتباطی است و ارتباط نقطه ای به نقطه ی دیگر یا کاربر را با دنیای اینترنت در زبان عامیانه تر برقرار می کند.  حتی فارغ التحصیلان رشته ICT علاوه بر فعالیت بر روی انتقال های بر پایه TCP/IP  می توانند در حوزه های چون موبایل و شبکه های انتقال موبایل ، رادیو های مخابراتی و … فعالیت کنند البته رشته هایی چون انتقال هم در حوزه انتقال اطلاعات فعالیت می کنند ولی فارغ التحصیلان انتقال سخت افزاری فعالیت می کنند ولی فارغ التحصیلان ICT مباحث نرم افزاری بیشتری می آموزند فرضا مباحث اکانتینگ Accounting و … در سرویس های چون Dialup – ADSL- WiMAX وبه عهده فارغ التحصیلان ICT می باشد.

بازار کاری فارغ التحصیلان ICT  درصورتی که در دوره تحصیل سعی در کسب تخصص و فراگیری دانشی که کارفرما را در دوره کاری راضی نگه دارد موارد ذیل می باشد.

  • شرکت مخابرات ایران
  • شرکت زیر ساخت
  • شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنت Dialup ،شرکت های ISP
  • شرکت های ارائه دهنده خدمات ADSL تمامی شرکت های PAP
  • شرکت های ارائه دهنده خدمات (WiMAX) مبین نت و ایران و اسپادانا و ….
  • شرکت های ارائه دهند خدمات انتقال داده بر روی بستر های گوناگون چون بی سیم
  • تمامی بانک ها که داری شبکه ارتباطی خاص می باشد

پیشنهاد می شود در دوره ای که در رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT تحصیل می کنید به مطالعه کتابها این حوزه ، مباحث شبکه و … بپردازید و حتماً به کارآموزی در شرکت هایی که در بالا ذکر شد بپردازید.

در رشته های فنی به خصوص فناوری اطلاعات و ارتباطات که رشد علم بسیار سریع می باشد و حتی سازمان های جهانی معتقدند در این حوزه هر ۶ ماه یک دفعه علم دو برابر می شود  لذا دانشجویان می بایستی در دوران تحصیل در بازار کار فعالیت کنند و به مطالعه بپردازند تا بروز شوند.

درصورتی که فارغ التحصیلی از رشته ی ICT دانش خود را به روز کرده باشد آیـــــنده ای بسیار درخشان داشته و کاری در تمامی نقاط ایران در انتظار او میباشد.