صفحه‌ی اصلی / هيات رئيسه / دکتر حسین بهروان

دکتر حسین بهروان

نام: حسین
نام خانوادگی: بهروان
مرتبه علمی: استادیار
سال تولد: ۱۳۲۸
محل تولد: سبزوار

 

behravan

اطلاعات تحصیلی(مدرک –رشته- گرایش-سال اخذ- محل اخذ):

مقطع کارشناسی: فلسفه و حکمت اسلامی، دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۳۴۹
مقطع کارشناسی ارشد: فلسفه و حکمت اسلامی، دانشگاه تهران، ۱۳۵۳
مقطع دکتری: فلسفه و حکمت اسلامی، دانشگاه تهران، ۱۳۶۶
عنوان پایان­ نامه کارشناسی ارشد: ترجمه و تحقیق قسمتی از کتاب التلویحات شیخ اشراق
عنوان پایان­ نامه دکتری: قدرت و اراده ­ی حق­ تعالی در فلسفه ملاصدرا

 

شرح مختصری از دوران زندگی

تحصیلات :

اینجانب حسین بهروان در آذرماه سال ۱۳۲۸ در روستای خسروآباد بخش داورزن از توابع شهرستان سبزوار متولد شده ، تحصیلات ابتدائی را در همین روستا به پایان رسانیدم .


 
تحصیلات حوزوی :

پس از گذراندن دوره ابتدائی جهت تحصیلات حوزوی به شهر سبزوار آمدم و در مدرسه فصیحیه ( اهل البیت فعلی ) این شهر دوره مقدماتی را فرا گرفته و سپس رهسپار مشهد مقدس شدم و در آنجا نزد استادانی چون مرحوم ادیب نیشابوری و حاج آقای مدرس ، حاج آقای مهدوی و حاج آقای صالحی و حاج آقای شیدان دوره سطح را به پایان رسانیده و از محضر استاد آشتیانی و دیگر اساتید منطق و فلسفه را آموخته و سرانجام در درس خارج مرحوم آیت الله میلانی و آیت الله فقیه سبزواری حاضر می شدم و در امتحانات مدرسه مرحوم آیت الله میلانی همه ساله شرکت می کردم و رتبه ممتاز را به دست می آوردم و به دریافت جوائزی نائل می شدم.


 
 
تحصیلات دانشگاهی :

در ضمن تحصیلات حوزوی به تحصیلات دانشگاهی پرداخته و در سال ۱۳۴۳ دیپلم  مدرسی و سپس در سال ۱۳۴۹ موفق به اخذ درجه لیسانس در رشته فلسفه و حکمت اسلامی از دانشگاه مشهد شدم و در دوره لیسانس همه ساله شاگرد اول این رشته بودم و در سال ۱۳۵۰ در فوق لیسانس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران شرکت نمودم و در سال ۱۳۵۳ به اخذ درجه فوق لیسانس در رشته فلسفه و حکمت اسلامی نائل گردیدم و سرانجام در سال ۱۳۶۶ از پایان نامه دکتری در رشته فلسفه و حکمت اسلامی دفاع نموده و با نمره عالی ۴ تمام موفق به اخذ درجه دکتری شدم .


 
 
فعالیت آموزشی:

 ابتدا در سال ۱۳۵۰ پس از اخذ لیسانس به استخدام آموزش و پرورش شهرستان گلپایگان درآمدم و پس از یک سال به شهرستان گرمسار انتقال یافتم و مدت ۸ سال در این شهرستان به تدریس و کارهای آموزشی اشتغال داشتم و در سال ۱۳۵۹ به سبزوار منتقل و یک سال در سمت معاونت آموزشی و پرورشی آموزش و پرورش سبزوار انجام وظیفه نموده و پس از آن تا سال ۱۳۸۰ که بازنشسته شدم به کار تدریس در دبیرستانها و مراکز تربیت معلم و ضمن خدمت به عنوان مدرس اشتغال داشته ام. در سال ۱۳۸۹ به کمک سایر دوستان برای تشکیل موسسه آموزش عالی بیهق تلاش نمودم. همچنین از سال ۱۳۶۳ تاکنون حدود ۲۱ سال است که در موسسه آموزش عالی بیهق سبزوار، دانشگاههای آزاد اسلامی سبزوار و نیشابور، دانشگاه تربیت معلم سبزوار و دانشکده علوم پزشکی سبزوار در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی تدریس می نمایم و به طور کلی مدت ۳۴ سال است که معلم هستم و به این شغل هم افتخار می کنم و خدا را شاکر هستم که به بنده این توفیق بزرگ را عنایت فرموده که بهترین اوقات عمر خویش را در جهت تعلیم و تربیت صرف نمایم.

 
 
 
فعالیت پژوهشی:

 از بنده مقالاتی:

 الف– اراده حقتعالی از دیدگاه حکما

  ب- مقایسه اصالت وجود اسلامی و غربی در ویژه نامه کنگره بزرگداشت حاج ملاهادی سبزواری به چاپ رسیده است .

 ج- نیم نگاهی به شرح حال سهروردی و آثار و افکار وی به انضمام اصلاحات دو کتاب حکمه الاشراق و التلویحات در فصلنامه دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار چاپ شده است .

 د- مقاله ای تحت عنوان « نفس و احوال آن از دیدگاه آقا نجفی قوچانی و مقایسه ان با آراء افلاطون و نوافلاطونیان اخیر که به کنگره بزرگداشت اقا نجفی قوچانی ارائه گردیده است .

 ه- مقاله ای تحت عنوان « جایگاه استاد شهید مطهری در عرصه فرهنگ و اندیشه » که به همایش حکمت مطهری در سال ۱۳۸۲ ارائه شده است .

 و- مقاله ای تحت عنوان « قدرت و اراده حقتعالی از دیدگاه ملاصدرا که در سال ۱۳۸۰ به خردنامه صدرا جهت چاپ ارسال گردیده است .

 ز- طرح پژوهشی « ترجمه لغات و اصطلاحات لمعه و مشقیه » که به معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار داده شده است .

ح- ترجمه کتاب « البداء عند صدرالدین شیرازی تالیف عبدالزهره النبدر » تحت عنوان بداء از منظر صدرالدین شیرازی که در نوبت چاپ است و قرار است از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار به عنوان کمک درسی کارشناسی ارشد فلسفه و حکمت اسلامی به چاپ برسد و نیز تاکنون راهنمائی ، مشاوره و داوری ۸۵ پایان نامه کارشناسی ارشد فلسفه و حکمت اسلامی را انجام داده ام و اقدام به تأسیس دو انجمن علمی فلسفه و فقه در دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار نموده و به عنوان مؤسس و عضو هیات مدیره این دو انجمن انتخاب و فعالیت دارم . همچنین در حال حاضر مسئولیت هیئت امنای انجمن آثار فرهنگی و مفاخر شهرستان سبزوار را به عهده دارم.